Technika druku sublimacyjnego

Technika druku sublimacyjnego to metoda, za pomocą której uzyskuje się bardzo wysoką jakość obrazu. Poprzez przenoszenie grafiki z pliku cyfrowego na powierzchnie polimerowe, za pomocą barwników sublimacyjnych wydruk nie jest powierzchniowy, ale wiąże się trwale z podłożem.

Wykonujemy techniką druku sublimacyjnego:

 • nadruki na kubki
 • podkładki pod mysz
 • koszulki z dużą zawartością włókien poliestrowych
 • inne gadżety reklamowe mające w swoim składzie polimery
Image


biuro@reklamika.pl

Image

Druk sublimacyjny

Druk sublimacyjny charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie jest powierzchniowy. Barwniki z nanoszonego obrazu trwale łączą się z włóknami poliestrowymi. Dzieje się tak, gdy obraz jest dociskany w termoprasie do powierzchni. Pod działaniem temperatury barwniki zmieniają stan skupienia ze stałego na gazowy, włókna poliestrowe otwierają się przyjmując barwnik, dzięki czemu przenika do środka. Gdy temperatura obniża się, włókna zamykają się wraz z wchłoniętym barwnikiem. W taki sposób uzyskuje się wysoką trwałość i jakość obrazu. Dotykając powierzchni, nie ma się wrażenia, że coś zostało nadrukowane, bo pozostaje gładka, nie ma na niej dodatkowej warstwy w miejscu nadruku.

Jest bardzo wiele plusów druku sublimacyjnego. Do największych należą:

 • szybkość druku - zadrukowanie koszulki to kwestia kilku minut
 • niskie koszty
 • niski nakład - już od jednej sztuki
 • nieograniczone możliwości - każdy wzór można przygotować dzięki standardowym programom graficznym dostępnym w różnych systemach operacyjnych
 • można używać całej palety kolorów
 • dzięki internetowi i serwisom ze zdjęciami, w zasięgu są setki tysięcy różnych wzorów
 • wydruk nie niszczy się, nie pęka, nie spiera się, bo pigmenty są w środku włókien a nie na zewnątrz

Drukowanie metodą sublimacyjną

Każdy klient ma możliwość wymyślenia lub pobrania z internetu dowolnej grafiki, przyniesienia do nas lub przesłania i w bardzo szybkim czasie otrzyma jedyne w swoim rodzaju produkty. W ten sposób można drukować na wszystkim, co ma w składzie włókna poliestrowe, bo tylko one są w stanie zaabsorbować barwniki. Chcąc drukować na koszulkach, trzeba upewnić się, że skład procentowy poliestru jest odpowiedni. Materiał, z którego wykonana jest koszulka musi zawierać przynajmniej 60% poliestru. T-shirt z czystej bawełny nie nadaje się do tego typu druku. Wybierając wzory druku i podłoża, na których mają być umieszczone, należy zwrócić uwagę na kontrast. Najlepszą jakość uzyskuje się na białym podłożu, tak samo, jak w przypadku zwykłego druku na kartce - biała powierzchnia gwarantuje najlepszą jakość, a im ciemniejsza, tym kontrast mniejszy i nieco zmienione barwy. Trzeba również pamiętać, że jeśli wzór ma białe elementy, nie zostaną one wydrukowane - powierzchnia pozostanie pusta.

Druk sublimacyjny daje duże pole do popisu jeśli chodzi o różne gadżety. Decydując się na taką metodę druku i dobierając odpowiednie podłoże, można być pewnym, że uzyska się

Image